Jak wybrać kawę dla siebie?

Kawa to coś, bez czego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Towarzyszy nam niemal każdego poranka, rozbudzając nas i zachęcając do działania. Jest też nieodzownym elementem spotkań towarzyskich, a poza tym doskonale wpływa na nasze zdrowie – stosowana z umiarem jest w stanie w znacznym stopniu poprawić naszą koncentrację, wspomóc procesy myślowe, a nawet poprawić stan naszego zdrowia, między innymi zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca. Ale jak spośród tak bogatej jej oferty wybrać tę, która będzie godna naszej uwagi?

Cenne porady dotyczące wyboru kawy

Przede wszystkim podchodząc do wyboru kawy musimy zwrócić uwagę na jej formę. W tym momencie w sklepach można dostać kawę 3w1 (patrz: niżej), mieloną, ziarnistą oraz rozpuszczalną. Większość ludzi tę ostatnią uważa za gorszą – tak naprawdę jednak jest ona normalną kawą poddaną specjalnym procesom zmieniającym jej formę – choć zazwyczaj powstaje na bazie kiepskiej jakości ziaren (w końcu klient i tak ich nie widzi), wciąż jest pełnoprawną kawą. Zmierzając do rzeczy, wybierając kawę dla siebie:

  • omijajmy kawę 3w1 – kawa “trzy w jednym” tak właściwie niewiele ma wspólnego z prawdziwą kawą; tak właściwie wystarczy spojrzeć na skład, by dowiedzieć się, że zawartość kawy (tak, kawy) w tym proszku wynosi zaledwie 10%; dlatego lepiej w to po prostu nie wchodzić;
  • postawmy na dobrą markę – jeżeli już kupujemy kawę, zadbajmy o to, aby pochodziła od zaufanego producenta; kawa segafredo na przykład jest czymś, co można brać w ciemno – producent ma duże znaczenie;
  • jeśli możemy, kupujmy kawę ziarnistą – choć nie każdy ma taką możliwość, wyłącznie kawa ziarnista gwarantuje nam swoją jakość – sami możemy zobaczyć, jak wyglądają kolejne jej ziarna, a przy mieleniu mamy okazję wypełnić cały nasz dom właśnie unikalnym zapachem kawy. Niestety, nie zawsze mamy czas na mielenie, albo posiadamy ekspres, który posiada taką funkcję – dlatego też kawa mielona może być dla nas jedyną alternatywą.

Podsumowanie

Decydując się na zakup kawy stajemy przed bardzo poważnym wyborem: nie dość, że istnieje kilka jej rodzajów to jeszcze jest oferowana przez naprawdę dużą ilość producentów. Starajmy się wybrać ten rodzaj kawy, który po prostu nam najbardziej odpowiada, ale zwróćmy szczególną uwagę właśnie na producenta – to od niego w dużej mierze zależy jakość tego napoju i wiele osób nie bez powodu jest w stanie na ślepo wskazać, która kawa pochodzi od którego producenta. Różnice są znaczące, dlatego też do wyboru po prostu się przyłóżmy.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com