Rodzaje kawy – na który z nich się zdecydować?

Jeżeli ktoś spytałby się przeciętnego Polaka o jego ulubiony napój, z pewnością jedną z pierwszych jego myśli byłaby kawa. Prawdą jest, że ten napój stał się produktem występującym niemal w każdym domu i towarzyszem poranków milionów (jeśli nie miliardów) ludzi na całym świecie. Nic w tym dziwnego – sama w sobie posiada właściwości pobudzające, co czyni ją idealnym wyborem na poranek, kiedy to potrzebujemy jak najwięcej energii. Jak się jednak okazuje, nie jest to jej jedyną zaletą – sama w sobie pozwala zapobiegać niektórym chorobom (w tym również i tym nowotworowym, ale i chociażby związanym z pracom serca), a także depresji. Pobudza działanie substancji odpowiedzialnych za nasze samopoczucie.

Znając jednak wszystkie właściwości kawy stajemy przed poważnym dylematem – na który z jej różnych rodzajów się zdecydować?

Rodzaje kawy

W chwili obecnej kupując kawę dla siebie stajemy przed ciężką decyzją do podjęcia. Na rynku istnieje bowiem kilka ich rodzajów, przy czym każdy różni się od innych. Różnią się również producenci i podczas gdy kawa Segafredo jest produktem sprawdzonym, co oferują te od innych producentów? To można rozstrzygnąć tylko przez ich spróbowanie. Warto jednak wiedzieć o konkretnych rodzajach kawy:

  • kawa 3w1 – uchodzi za najmniej wartościowy rodzaj kawy, któremu często do kawy… daleko; wielu ludzi mówi o niej jak o “zupce chińskiej wśród kaw”;
  • kawa rozpuszczalna – kawa rozpuszczalna jest pełnoprawnym, choć poddanym specjalnym procesom rodzajem tego napoju, który po zalaniu rozpuszcza się w wodzie. Idealna opcja dla osób nieposiadających ekspresu i nielubiących “fusów”, acz ciężko w niej powiedzieć, jakiego rodzaju ziarna zostały użyte do jej produkcji;
  • kawa mielona – to po prostu zmielone ziarna kawy – a więc kawa w czystej postaci gotowa do zalania i cieszenia się jej smakiem;
  • kawa ziarnista – najczystsza postać kawy, w której to my musimy zająć się zmieleniem ziaren (tylko wtedy da się ją pić) – zapewnia to niesamowity zapach w naszym domu, a my możemy zapoznać się z jakością ziaren, czyli czymś, co wskazuje na to, czy kawa jest po prostu wartościowa.

Podsumowanie

Chcąc zakupić kawę nie mamy prostego wyboru – jest on bowiem… za duży! Nie dość, że mamy kilka jej rodzajów to jeszcze oferowana jest przez wielu producentów. Ma to duże znaczenie, gdyż kawa od każdego z nich różni się od tych oferowanych przez innych. Jeżeli więc przystępujemy do wyboru tego napoju dla siebie, poważnie się zastanówmy, a decyzję podejmijmy jak najbardziej świadomie.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com